CMWP SDP  stanowczo protestuje przeciwko przedłużeniu aresztu  w Moskwie dziennikarza ukraińskiej agencji Ukrinform Romana Suszczenki o kolejne 2 miesiące pod zarzutem szpiegostwa oraz wzywa władze rosyjskie do oddalenia oskarżeń przeciwko dziennikarzowi  i do jego natychmiastowego uwolnienia. Decyzję o przedłużeniu aresztu rosyjski sąd podjął 25 września b.r.

Roman Suszczenko, paryski korespondent ukraińskiej agencji prasowej Ukrinform, przebywa w rosyjskim areszcie od 30 września 2016 roku. Został aresztowany w Moskwie pod zarzutem szpiegostwa. Dziennikarz nie dostał pozwolenia na spotkanie z rodziną  ani na spotkanie z duchownym prawosławnym, utrudniane było także prowadzenie przez niego korespondencji z rodziną i przyjaciółmi. Roman Suszczenko stał się symbolem prześladowania ukraińskich dziennikarzy w Rosji, i na terytoriach, okupowanych przez FR, albo prorosyjskich separatystów. Wg informacji UkraińskiejNarodowej Agencji Informacyjnej UKRINFORM obecnie na Krymie toczy się także proces sądowy przeciwko innemu ukraińskiemu dziennikarzowi - Mykolajowi Semenie, a na Donbasie jest przetrzymywany dziennikarz Stanisław Asejew. Wszyscy trzej - Suszczenko, Semena i Asejew są znani z tego, że aktywnie krytykowali obecną politykę Rosji, zwłaszcza wobec Ukrainy.

CMWP SDP apeluje do międzynarodowych organizacji dziennikarskich, by podjęły działania mające na celu  uwolnienie Romana Suszczenki i innych ukraińskich dziennikarzy przetrzymywanych w Rosji i na terenach okupowanych przez FR.

dr Jolanta Hajdasz

dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Stowarzyszenie  Dziennikarzy Polskich  protestowało już wcześniej  przeciwko zatrzymaniu i aresztowaniu Romana Szuszczenki :  w październiku 2016 r. (oświadczenie  CMWP z 4.10.16 r.) i  w lutym 2017 r. ( oświadczenie ZG SDP z 3.02.2017) oraz w czerwcu 2017 r. (oświadczenie z 27.06.17 r. )  i nadal podtrzymuje swoje stanowisko wyrażone w w/w oświadczeniach.

 

Udostępnij
Komentarze
Disqus

Poprzednia wersja portalu SDP.pl, dostępna pod adresem: http://old.sdp.pl