Kategoria I
Główna Nagroda Wolności Słowa
Dział Zagraniczny „Rzeczpospolitej”
- za rozpoczęcie i konsekwentne kontynuowanie na forum krajowym i międzynarodowym walki z kłamstwami o „polskich obozach śmierci”
Kategoria II
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego
Zdzisław Wolniarowicz „Gazeta Wyborcza” – Duży Format
cykl artykułów o Białorusi Nie ma pieniędzy na chmury, Lekcja tajnego języka i Kuchnia białoruska
„Czytając reportaże o Białorusi myśli się o Polsce, o Kresach, o Polakach na Białorusi, o nienawiści u jednych, fascynacji u drugich. Białoruś jest tuż obok nas, jest bliska i powinna być ważna. Pośrednio każdy z reportaży dotyczy naszego dziennikarskiego etosu i naszej dziennikarskiej misji”.
Tomasz Lis „Polsat”
specjalne wydanie programu Co z tą Polską
„Szeroki obraz Pomarańczowej Rewolucji w programie „na żywo” pozwolił polskiemu widzowi inaczej spojrzeć na Ukraińców. Z sympatią. Poczuć braterstwo...”
Irena Piłatowska Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
audycja Granice strachu- radiową opowieść o narodzinach tożsamości narodowej Ukrainy
Maja Narbutt „Rzeczpospolita”
reportaż Pamięć i zapomnienie - Wołyń 61 lat później
„Autorce udała się rzecz prawie nieosiągalna - skłoniła do rozmowy ludzi, którzy milczeli przez 61 lat. Wydobyła z ich pamięci i zapomnienia obraz zbrodni wołyńskiej. Dotarła również do Ukraińców i ich pamięci tamtych wydarzeń. Prawda jest trudna i ciągle ukrywana. Zapis relacji uczestników wydarzeń – to wyścig z czasem, powodującym, że tajemnica losów wielu ludzi jest zabierana do grobu”.
Włodzimierz Nowak i Angelika Kuźniak „Gazeta Wyborcza” – Duży Format
artykuł Mój warszawski szał
„Powstanie Warszawskie opowiedziane jest przez Niemca, wówczas osiemnastoletniego sapera szturmowego, który zabijał Polaków. Był wychowany w nienawiści i wyszkolony aby zabijać, zabijać aby pokonać, zabijać aby przeżyć. Stało się tak, że ocalili go Polacy. Dziś 78 letni Mathias opowiada o tamtym zabijaniu i o tym co działo się z nim po wojnie. O pokucie, czy może o otwarciu na prawdę i pojednanie”.
Kategoria III
Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
Bianka Mikołajewska „Polityka”
artykuły: Wielki skok i Kasa wielkiej piątki
„Amerykańska Unia Kredytowa jest - a polskie przedwojenne Kasy Stefczyka były -organizacjami samodzielnymi i samorządnymi...
Obecna centrala SKOK jest zrzeszeniem przymusowym, ma przywileje kas non profit, ale stała się potężną instytucją finansową, prowadzącą działalność komercyjną. Autorka rzetelnie udokumentowała i świetnie opisała ten nieznany dotąd temat”.
Zbigniew Bartuś „Dziennik Polski”
artykuł Rachunek dla średniaka
„Opisana sprawa dotyczy kilkunastu tysięcy małych i średnich przedsiębiorców, bezskutecznego odzyskiwania należności od hut i kopalń. Zapłaty nie ma, ale podatek jest Oddłużanie molochów odbywa się kosztem upadłości małych. Świetny artykuł umiejętnie łączący sprawy ludzkie i gospodarcze”.
Kategoria IV
Nagroda im. Stefana Żeromskiego
Maja Narbutt „Rzeczpospolita”
artykuł Musimy kończyć, kop sobie grób
„Tekst dotyka bolesnej historii naszego narodu, ale ma walory jak najbardziej aktualne. Wydarzenia lat 80-tych mają nadal wpływ na wielu ludzi, ich życie i ewentualne wybory. Ofiary i prześladowcy często występują dziś obok siebie – jako osoby publiczne”.
Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin
reportaż Bonowiacy
„Dawni mieszkańcy – a właściwie już kilka pokoleń ich potomków, po ponad 70 latach po wysiedleniu ich wsi wracają do miejsca urodzenia przodków. Piękna opowieść o przywiązaniu do - zdawać by się mogło - bezpowrotnie straconego. A jednak...”
Agnieszka Rybak ( przy współpracy z Justyną Januszewską) „Polityka”
artykuł Wybielamy, przyczerniamy
„Bardzo ważny dla środowiska dziennikarskiego raport o public relations (PR) w Polsce, o etyce zawodowej, społecznych skutkach „wybielania, przyczerniania”, możliwościach i sile, z powodu której PR nazywa się niekiedy piątą władzą, po czwartej – mediach”.
Anna Kaczkowska Polskie Radio Lublin
audycja W zamku urodzona
„Historia kobiety, która urodziła się w celi śmierci stalinowskiego więzienia. Dziecko zakatowanej więźniarki, skazane tak jak matka na śmierć, przetrwało w więzieniu 2 lata dzięki poświęceniu więźniarek. Takie dzieciństwo zaważyło na całym życiu bohaterki. Starsza Pani, odwiedzając miejsce swojego urodzenia, próbuje dziś zrozumieć swoje późniejsze życiowe klęski”.
Anna Kopras-Fijołek „Gazeta Jarocińska”
artykuł Niech wam się śni dom rodzinny
„Rzadko słyszany głos w opowieściach oświęcimskich – dobroć zaznana w czasie pogardy nadal żyje i owocuje. Pamięć doznanych krzywd to jedno, ale pamięć o tych, którzy pomagali, którzy poświęcali się dla ocalenia innych, dominuje wspomnienia po latach”.
Kategoria V
Nagroda Watergate
ex aequo
Andrzej Stankiewicz i Michał Stankiewicz „Rzeczpospolita”
artykuł Park rosyjskiej ruletki
„Dziennikarskie śledztwo ujawniło, że oszust skazany w Danii za udział w porwaniu i wyłudzeniu przejmuje grunty na polskim wybrzeżu, wykorzystując naiwność władz lokalnych.
Dziennikarze zrobili to, co powinien był zrobić prezydent miasta, burmistrz, wójt. Sprawdzili, kto naprawdę stoi za ofertą kupna. A ciąg dalszy - to już sprawa dla prokuratora...”
Tomasz Michałowicz „Gazeta Wyborcza”- Duży Format
artykuł Handlarz nadziei
„Reportaż o sprzedaży szczepionki genowej – przedstawianej jako jedyny lek na nowotwory dzieci. Jej twórca, honorowany przez polskie i zagraniczne uczelnie medyczne, używający profesorskiego tytułu, zarabiał na ludzkiej tragedii i nadziei. Po publikacji reportażu, jego bohater uciekł do Francji. Prokuratura wszczęła śledztwo. Po raz kolejny dziennikarze śledczy wyręczyli prokuraturę”.
Kategoria VI
Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka
ex aequo
Mariusz Kamiński Polskie Radio Lublin
radiowy reportaż Górniczku jesteśmy z tobą
„Autor pokazuje grupę kibiców Górnika Łęczna, którzy powołali stowarzyszenie propagujące nowy styl kibicowania – bez chamstwa, wulgaryzmu, rozpasania niby kibiców. Na stadion przychodzą już całe rodziny, nikt się nie boi, a co najważniejsze - udaje się...”
Ewelina Karpacz Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
radiowy reportaż Wszyscy Polacy
„Autorka buduje ironiczny obraz sportowych emocji, gdzie uwielbienie dla idoli i symboli miesza się z nienawiścią, chamstwem i agresją”.
Kategoria VII
Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego
redakcja „Wiadomości Wrzesińskich”
- za wszechstronny obraz problematyki lokalnej, bogactwo informacji i różnorodność form dziennikarskich.
Kategoria VIII
Nagroda im. Wiesława Prażucha
W 2005 roku wycofana.
Kategoria IX
Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego
ex aequo
Magdalena Grzebałkowska „Gazeta Wyborcza” – Duży Format
artykuł Hałdzinka
„Ważny społecznie reportaż występujący w obronie bezsilnych, samotnych ludzi walczących (od 55 lat) z przemysłowym trucicielem środowiska – Zakładami Fosforowymi w Gdańsku”.
Ewelina Karpacz Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
radiowy reportaż Inwazja bobrów
„Nagroda za udaną obiektywną próbę pokazania dylematu jak pogodzić zyski i straty współczesnej ochrony przyrody”.
OBJAŚNIENIA:
Kategoria I
Główna Nagroda Wolności Słowa za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka
Kategoria II
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych
Kategoria III
Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za publikacje o inicjatywach i przedsięwzięciach gospodarczych służących urzeczywistnianiu wizji nowoczesnej Polski
Kategoria IV
Nagroda im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej
Kategoria V
Nagroda Watergate za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego
Kategoria VI
Nagroda im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka za publikacje o sporcie i wychowaniu sportowym
Kategoria VII
Nagroda im. Bolesława Wierzbiańskiego dla gazet lokalnych
Kategoria VIII
Nagroda im. Wiesława Prażucha za fotografie prasowe
Kategoria IX
Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikacje o ochronie środowiska